A parfm trtnete
Mi is az a parfm? A latin "per fumum" kifejezsbl ered, ami annyit tesz: "A fstn t", vagy "Fst rvn." Ugyanis a parfm rgi formja nem volt ms, mint illatos fst (tmjn) amelyet fstldozatok bemutatshoz s a halottak bebalzsamozsakor alkalmaztak, kbt illattal megtltve a levegt. Mr ezer ve klnleges metszett vegcsket ksztettek az illatszerek mlt trolsra, melyet a mai kozmetikai ipar a tklyig fejlesztett. A parfm bdt s izgalmas, erotikus s csbt, amelyben egyesl a termszet s a modern vegyszet megannyi titka. A finom illatszerekben gymlcsk, virgok, mohk, klnleges krgek illata keveredik egymssal, sajtos, utnozhatatlan harmnit alkotva. A parfmk trtnete tezer vnl is rgebbre tekint vissza. Az els parfmfajta a tmjn volt, ennek des illatval jrtak az emberek az istenek kedvben.
A perzsk megajndkoztk a vilg szp hlgyeit s frfiit a parfmkkel s ezzel hadjratot indtottak a testszag ellen. Miutn az arabok bevezettk a kozmetikba az alkoholt, az illatos vizek az egsz iszlm vilgban elnyertk a gazdag hzak urainak s a hremek hlgyeinek kegyt. A rgi Germniban megelgedtek a nyrfavzzel s a gygyfvekbl nyert fzetekkel. Az inkk halottaikat illatkivontatokkal bebalzsamoztk, az aztkok pedig ers illatszerek belgzsvel vgeztek aroma terpit.
Ovidius rmai klt versbe foglalta az illatok receptjt: nizsbl vgy t scriptumnyit mirha kilenct, sszekeverve ezek brdet poljk. Szrtott rzsbl adj hozz marknyit S mg ammniast, tmjnnel elegyest: Orcd szpsgt megrzi, hidd el e balzsam, s nem ltszik rajta festknek nyoma sem.
Mind kedveltebbekk vltak az illatos vizek a vilgon. 1189-ben Szaladin szultn kvete tjn egy hordcska pzsmt kldetett a kelet-rmai csszrnak, mint a legdrgbb ajndkot. A parfm ezzel meghdtotta Eurpt s a vilgot. A kivltsgosok hres parfmgyrtktl vsroltak magunknak illatot.
A XVI. szzadban l, hres olasz illatszersz, Mauritius Frangipani oldotta fel elszr getett szeszben az illatanyagokat. gy t tekinthetjk a mai parfm szlatyjnak. A rgi idkben az emberek - mr akik tehettk - mrtktelenl bntak az illatszerekkel: illatostott vzben frdtek, testkn, hajukon kvl illatostottk az gyaikat, a hzukat, a hintjukat, st mg a lovaikat is. Az illatszersz igen megbecslt szakma volt, amit gyakran papok, orvosok, patikriusok s ms tuds emberek gyakoroltak.
Teltek az vek, jabb s jabb illatkompozcik jelentek meg. Azutn 1921-ben jtt Coco Chanel a No 5-tel, s j fejezetet nyitott a parfmkrecik vilgban. Parfmje, ami olyan, mint "az sszes n illata", mrfldknek szmt a parfmtrtnelemben: ezutn az sszes illatszert gy emlegetik, mint a No 5 eltti s utni krecit.
A kt vilghbor kztt a parfmk vsrli clcsoportja a munksn lett. A szocializmusban a Krasznaja Moszkva klnik illata terjengett kzp-Eurpban. Ami egykor ri kivltsg volt, mra minden nnek termszetes.
Megjelent a tbbi illatnagysg is: Arden, Rubinstein, Armani, Dal, Givenchy, Este Lauder, Kenzo, Dior, hogy csak nhnyat emltsnk, napjainkban pedig mr tbb ezer illat knlja megvtelre magt.
Parfmt venni mvszet!
A szemlyisg jegyeink hangslyozsra alkalmasak az illatok. A parfm sajtossga, hogy minden br felletn msknt illatozik. Ez rejtlyesnek tnik, de igen egyszer kmiai magyarzata, hogy az illatanyag a brn sszekeveredik az illatot visel sajt testillatval. Ezrt egy leheletnyi parfmt dgljnk a keznkn a csukl feletti rszre, ahol a br vkony. Itt azonnal lthat, hogy irritl-e a vlasztott parfm s azt is hamar meg tudjuk llaptani, hogy kellemes illat-e. Nem elg teht csak az veget, vagy az illatmintul szolgl lapocskt megszagolni. rdemes kitapasztalni, hogy melyik illat tpust kedveljk ltalban. A knny, a nehz, a fszeres, a friss, vagy a fanyar illatokat? Ha sikerlt besorolni zlsnket, mris knnyebb vlik a vlogats. Azrt nem lehet egy nap alatt parfmt vlasztani, mert egyszerre hrom, ngy illatnl tbbet nem lesznk kpesek elklnteni egymstl, gy lehet, hogy a hosszasan vlogatott illat otthon mr kellemetlennek fog tnni. rdemes minden lehet alkalmat kihasznlni egy kis illat kstolgatsra s a legjobb lmnyeket ad illatok mrkanevt feljegyezni, arra az alkalomra, ha venni szeretnnk.
|